úvod
ižádost - půjčky ihnedavizo
stin
iŽádost.cz > Slovník pojmů

Slovník finančních pojmů

Seznam nejčastěji využívaných finančních pojmů z oblasti půjček, hypoték a ostatních finančních oborů. Správná znalost těchto pojmů je základem k porozumění všech finančních produktů a zárukou k pochopení smluv, které budete sjednávat.


Platí zásada, nepodepisujte nic, co jste nepřečetli a také nic, čemu nerozumíte. Před každým podpisem se přesvědčte, že opravdu rozumíte všemu co je po vás žádáno a k čemu se zavazujete.

Nejčastěji používané pojmy:


Úrok

Úrokem se rozumí předem stanovená odměna poskytovateli půjčky za to, že vám půjčí peníze. Většinou je udávaná jako procento z půjčené částky za každý rok.

Půjčka

Poskytnutí peněz věřitelem dlužníkovi. Smlouva o půjčce pak definuje velikost půjčky, splátky, úrok a další náležitosti. Půjčka se splácí v pravidelných splátkách.

Pojištění schopnosti splácet

Pojištění, které se uzavírá k osobním půjčkám a hypotékám pro případ, že nebudete schopni v budoucnu půjčku splácet. Pokud nastanou podmínky dohodnuté v pojistné smlouvě, pojišťovna za vás bude platit splátky. Jedná se například o invaliditu, nebo ztrátu zaměstnání. Ne vždy je však toto pojištění výhodné sjednat, více o tom přináší zajímavý článek: pojištění schopnosti splácet je příliš drahá legrace.

Hypotéka

Účelový úvěr na pořízení bydlení nebo rekonstrukci bydlení. Hypotéky mají výhodné výhodnější úrokové sazby než běžné půjčky. Jsou zajištěny zástavou k nemovitost.

Americká hypotéka

Neúčelová půjčka na cokoliv se zajištěním nemovitostí. Výhodou je nízká úroková sazba, nevýhodou pak ručení nemovitostí.

Kreditní karta

Moderní platební a úvěrový nástroj. Pomocí kreditní karty můžete čerpat finance do mínusu, který vám určí vydavatel kreditní karty. Výhodou je bezúročné období.

Platební karta

Platební nástroj. Platební karta umožňuje platit za zboží a služby pouze do výše zůstatku na vašem účtu.

RPSN

RPSN je zkratkou pro roční procentní sazbu nákladů půjčky. Obsahuje v sobě úrok a všechny další poplatky spojené s půjčkou jako jsou například poplatky za sjednání půjčky, vedení úvěrového účtu atd. Vyjadřuje jak je daná půjčka drahá. Čím nižší RPSN, tím je půjčka levnější a výhodnější. Vždy se vyplatí porovnat si půjčky právě podle tohoto parametru. Pro online výpočet můžete použít kalkulačku zde.

Registr dlužníků

Úvěrový registr je databází, do které se zapisují všechny údaje o porušení platební morálky dlužníků. Pokud se tedy opozdíte se splátkou, nebo přestanete zcela splácet, objevíte se v některém z registrů. Existují bankovní a nebankovní registry a slouží k tomu, aby poskytovatelé půjček na jejich základě lépe stanovili vaši schopnost splácet.

Bonita

Bonita je údaj o tom, jak jste schopni splácet půjčku. Do bonity vstupuje několik parametrů jako výše příjmu, historie splácení předchozích půjček, životní náklady, velikost aktuálních závazků a další kritéria, které si individuálně stanovují jednotlivý poskytovatelé půjček. Spočítejte si orientační bonitu zde.


Publikováno 18. 5. 2013
iŽádost.cz

Nejrychlejší způsob jak sjednat finanční produkty je online přes internet. Ušetřete svůj drahocený čas strávený ve frontách.


Internetové stránky www.iŽádost.cz, O projektu a kontakty, Podmínky použití a ochrana osobních údajů
© 2009 - 2023, všechna práva vyhrazena.
Informační web o financích, nejsme poskytovatelem půjček ani finančních produktů.